Jdi na obsah Jdi na menu
 


 -VÝCVIKOVÝ DENÍČEK-

 

 

2009•                                                                            

 

 

8.3.2009

Konečně vyschly louky, a tak jsme se začaly naplno věnovat výcviku. Tenhle týden jsem našlápla hned dvě stopy. Ejmi zloňska nic nezapomněla a šlo jí to moc pěkně. Další stopu jsme dělaly ještě na cvičáku, kde jsme se dozvěděly pár dalších rad, jak na to. Trénujeme i polsušnost. Ejmi se začíná u nohy trišku flákat, tak spíš běháme. :o) Snad se nám podaří pořádně natrénovat a třeba vyrazit na nějakou zkoušku. Těšíme se i na agility s kterým bysme měli už brzy znovu začít!

1.3.2009

Tak jsem se po dlouhé době rozhodla napsat něco i o naší výcvikové (ne)aktivitě v zimě. :o) Sněhu bylo pořád dost, takže agility jsme se přes zimu nevěnovaly téměř vůbec a těšíme se, až zase budeme moct začít. Na cvičák jsme se ale snažily dojíždět každý týden, a tak jsme přes to, že chůze se občas vážně pilovat nedala, trénovaly aspoň takové ty věci jako odložení za pochodu, polohování, obraty, překážky a všechno ostatní, k čemu byly podmínky. Se stopamy to bylo taky špatné. Ty se ani při největší vůli dělat se sněhem prostě nedají, a tak se těšíme snad už na příští týden, kdy tu sníh už údajně nebude a začneme se stopám pořádně věnovat. Ráda bych v letošním roce složila aspoň nějakou základní zkoušku. No a když už se na cvičáku nedalo dělat nic, tak se upevňovala socializace a cvičiště se proměnilo v obrovský výběh pro chlupáče všech ras, velikostí i věku. Za to jsem moc ráda, protože se nám pomalu ale jistě daří odbourávat Ejminčin strach z velkých psů(hlavně ovčáků).

 

Na náš cvičák stále přicházejí noví a noví lidé, a tak se pomalu i já začleňuji do skupiny výcvikářů a občas dostanu nějakou tu skupinku na výcvik, což mě vážně moc baví a jsem ráda, když můžu někomu poradit. Sice si někdy přijdu dost nejistá, když mě mají poslouchat budoucí kynologové, ketří jsou někdy i o 30 let starší :o) , ale i tak je to sranda a spousta nových zkušenností. :-) Tak to by bylo o naší výcvikové zimě asi vše. Posední co napíšu je jen to, že se už opravdu strááááááááááášně těšíme na jaro, až všechny louky, pole a cesty vyschnou a začneme trénovat na plno.

POZVÁNKA:

7.6.09 pořádá ZKO Opočno ve spolupráci s Klubem chovatelů Belgického ovčáka otevřený šampionát Belgických ovčáků v agility. Rádi Vás přivítáme jako závodníky i jako diváky! 

Propozice zde (Acroba Reader) zde (Microsoft word)

 

2008•                                                                            

 

16.11.2008

Dneska jsme na cvičáku zase běhaly agility. Přesto, že nám chyběl trenér, potrénovali jsme docela hezky. Zkoušeli jsme hlavně rovinky, zatáčky, správné navádění a slalom. Agiliťácká skupinka se nám omalu rozrůstá! :-)

2.11.2008-první trénink agility v Opočně

Dneska jsem s Ejmi byly porpvé na tréninku agility na našem cvičáku. Agility tu teprve začíná, ale i přes to to bylo super a budeme určitě chodit pravdidelně. Ejmi se docela snažila. Skákaly jsme large, což je docela úspěch, protože Ejmi nikdy nebavily vysoké překážky. Taky to dneska dokázala tím, že občas jen podlezla a skákat se jí nechtělo. Hodina to byla spíš prověřovací. Zkoušeli jsem co který pejsek dokáže. Učili jsme se povely, zatáčky atd. Děkujeme Markétě a těšíme se na příště!

6.8.2008-Cvičák 

Dneska jsme se s Ejmi po dlouhé době vypravily opět na cvičák. Protože byla středa..jely jsme autobusem. Z Ejmi mám obrovskou radost, protože se naučila nádherně nosit náhubek a v autobuse si lehne a kouká...prostě miláček. :) Než jsme došly na cvičák..prošly jsme se v našem oblíbeném zámeckém parku, kde se Ejmi vykoupala a vyblbla. Když jsme přišly na cvičák, nikdo tam nebyl(to jsem ani nečekala),  a tak jsme si s Ejmi zacvičily samy. Zopakovaly jsme si chůzi, polohy, odložení za pochodu a nakonec jsme využily procházejících koní a potrénovaly dlouhodobé odložení. Všechno Ejmi dělala s nadšením..asi jí to taky chybělo. Nakonec jsme ještě potrénovaly překážky a jely zase domů.

LVT Brno 2008-31.6.-8.7.                                                                                 Foto/Video

Stejně jako minulý rok jsme s Ejmi i letos strávily první prázdninový týden na výcvikovém táboře agility a základní poslušnosti v Brně v areálu kynologického klubu Zetor.
 
Z domu jsme vyrazili asi o půl 11 a mysleli si, že okolo druhé budeme na místě.
Nakonec jsme ale místo tří, jeli hodiny čtyři, protože jsme cestou stáli ve dvou dopr. zácpách. Ejmi ale cestu zvládla dobře a zastavovali jsme asi jen dvakrát. O půl třetí jsme dorazili na cvičák, postavili stan a čekali, co se bude dít. Už na nás taky čekaly Betka s Fly. První seznámení ovšem moc nevyšlo, protože holky si moc do oka nepadly. V 16:30 byl nástup, kde jsme se dozvěděli k jakému vedoucímu budeme patřit a další info. Jako vedoucí na hry a venčení jsem letos dostala Olinu. Po večeři každý se svým psem zaběhl jednoduchý běh, aby mohl být přiřazen do skupiny na výcvik. Já s Ejmi, jsme se stejně jako loni zařadily do prostřední skupiny, kterou vedli Petr s Jirkou. Přesně tak, jsme si to i představovaly. ;)
 
Pak už celý týden probíhal prakticky stejně. Dopoledne agility, odpoledne hry a navečer poslušnost nebo fotbal.
 
První noc se Ejmi nechtělo moc spát, ale další už spala moc hezky, někdy dokonce líp, než já. Běhalo se nám výborně. Ejminku agility hodně bavilo, ale protože bylo strašně vedro, skákala medium překážky jen první dva dny a potom jsme přešly na small. Vydržel jí pak déle elán a nemusela se tolik namáhat. S žádnou překážkou neměla problém a byla moc šikovná. To panička to občas kazila. :)
 
 
Ke konci tábora proběhlo i pár závodů.
V psích dostizích, jsme se s Ejmi umístily na pátém místě ze třinácti závodníků. Běhaly jsme v kategorii velkých psů. Rovinku určité délky(cca 60 m) zaběhl nejdříve páníček a hned co doběhl do cíle, vypustili za ním jeho pejska. Do celkového pořadí se počítal součet obou časů. My s Ejmi jsme měly celkem 14,9 s, z toho já 8,5 s a Ejmi 6,4 s.
 
V závodě družstev, kde každý z družstva běžel stejnou trasu, jsme s Ejmi doběhly na čtvrtém místě. To ale jen kvůli tomu, že jsem na konci přehlídla jednu překážku a Ejmi povelem poslala přímo na áčko. Tím jsme ztratily dost času, ale i přes to jsem byla moc spokojená, protože Ejmi běžela nádherně rychle.
 
Poslední ze závodů byl paralelní běh. Běžely proti sobě vždy dvě dvojice(obě stejný běh-3x skočka, tunel, 3x skočka) a který ze psů, přeskočil poslední překážku, jako první, postoupil do dalšího běhu. S Ejmi jsme měly asi malou výhodu v tom, že zvládáme odložení na startu, takže jsem si mohla nadejít až k tunelu a Ejmi tak běžela rychleji. Pak už jsem s ní akorát přeběhla tunel a tři skoky do cíle. Postoupily jsme celkem čtyřikrát. Ejmi běhala úžasně a na labradora opravdu strašně rychle. Vyřadil nás běh s austalákem Berrym..nevím, jestli bychom měly šanci vyhrát, ale Ejmi díky mojí chybě napoprvé nevběhla do tunelu a potom už jsme neměly šanci. Na tento běh mi totiž došly pamlsky, a tak jsem si musela půjčit kus párku. Ejmi jak cítila maso, běžela opravdu rychle, ale když jsem jí ukázala do tunelu, skočila mi po ruce a chtěla dostat pamlsek.. :) Byla to tentokrát prostě jen moje chyba, protože ostatní říkali, že první část běhu byla Ejmi možná i rychlejší. Každopádně Berry je rychlík, protože se nakonec stal celkovým vítězem. Z Ejmi jsem ale měla obrovskou radost.
 
Poslední den na táboře nechyběl ani táborák a diskotéka..a tu jsme si vážně užily. V celotáborové hře se družstvo Oliny(naše) umístilo na čtvrtém místě a vyhrálo družstvo Honzy.
 
Poslušnost jsme s Ejmi trénovaly jen dvakrát. Jendou s Honzou a jednou s Jirkou. Prostě nějak po večerech nebyl čas..i tak jsme si ale odvezly zase pár cenných rad. :)
 
Počasí bylo celý týden tak akorát. Vedru jsme se bránili koupáním v bazénu...pejsky jsme namáčeli v lomu nebo pod hadicí. Nejlépe jim ale přes poledne bylo v dřevěných kotcích, kde byl stín. Poslední dva dny nám trošku pršelo, ale mě to nevadilo, protože jsem věděla, že Ejmi je tak mnohem líp. :)
 
V den odjezdu jsme ještě vyfotili skupinové foto, a pak už se děcka začala rozjíždět. Všichni balili stany, loučili se...a pak zůstal tábor skoro prázdný. Já s Ejmi jsme odjížděly snad jako poslední...ale aspoň jsme si to mohly užít až do konce.
Příští rok jedeme určitě zase a už teď se nemůžeme dočkat.

 

 

 

 

Cvičák-11.6.08

Dneska se panička vrátila ze školy moooc brzo...ráno mi to slibovala...ale to pejsek nikdy neví. :) Hned ve dvě hodiny vyšla ze dveří s batohem na zádech a oblečená skoro jako....no vážně..na cvičák! Jen co to vyslovila začala jsem okolo pokakovat a už jsem běžela k vodítku. To se ví, že jsem musela dát svoji radost najevo! Pěšky jsme došly až k autobusové zastávce...a autobusem pěkně do Opočna. Cestou na cvičák jsme se ještě prošly v zámeckém parku. Tam jsem se hned vykoupala...i když se paňule trošku zlobila, že jsem nepočkala až na potok a skočila do rybníka, ale hned na to zase zapomněla. Na cvičáku ještě nikdo nebyl, a tak jsme si šly zacvičit samy, abysme byly zase brzo doma. Dokonce jsem přeskočila tu NEJVYŠŠÍ překážku, kterou tam máme! Přeběhla Áčko i kladinu a pak jsme ještě pocvičily chůzi, polohování, odložení i aportík. Tááák nás to spolu zase bavilo. :) Ve čtyři jsme ze cvičáku odcházely a šup zase do parku...do vody mě panička už nepustila, prý by nás nevzali do autobusu, ale za to mě čekalo překvápko! Na náměstí jsme se zastavili u takového okýnka a panička za chvilku dostala dvě zmrzliny. A pro koho byla ta druhá? Celá pro mě. To byla dobrota! Cestou zase k autobusu se paňule chtěla stavit do obchodu, a tak mě posadila a uvázala u rest.zahrádky. Samozřejmě se mi to moc nelíbilo..to se ví, a tak jsem si trošku pokňučela. Byl tam ale taky takový hodný pán, který na mě zamlaskal a já mu hned radostě běžela olíznout ruku. Ale toho květináče, co jsem měla v cestě, jsem vážně nevšimla! Přísahám na všechny čtyři packy. :) No paničce se to nelíbilo..jen co vylezla z krámku, hned se ptala, jestli jsem to udělala já. Naštěstí to ale ten milý pán vzal na sebe. Řekl, že má doma taky pejska, jako jsem já, a že to zaplatí, protože na mě zavolal, jak jsem plakala. Panička mu moooc děkovala a já jsem mu za to ještě podala pacinku a dostala jsem pochvalu, že jsem prej krásný pejsek. Pak už jsme šly hurá zase na autobus a domů. Den to byl parádní a konečně zase celý s paničkou. :)

 

BH-Zkouška doprovodného psa-26.4.08                                                            Foto/Info

Dneska nás čekala již druhá kynologická zkouška. Tentokrát zkouška doprovodného psa-BH-podle mezinárodního zkušebního řádu. Na cvičák jsme dorazily okolo 7 hod. Rozhodčího tentokrát dělal p. Jan Nekvapil a vedoucího zkoušek Markéta Sobotková. Začalo se stopami..potom první poslušnosti a obrany. Zkoušky BH přišly na řadu až jako poslední a to asi v 11 hodin. Na řadu jsme šly, jako druhé.

Nejprve nahlásit: "Pane rozhodčí..." To bylo to nejlehčí! Nervy pracovaly a my jsme mezi tím stály na výchozím bodě a čekaly na povel rozhodčího. Psovod se psem, jde celou zkoušku sám. Musí si pamatovat kroky, kdy použít jaký povel. Rozhodčí dává pouze pokyn k zahájení jedn. cviků. Chůze na vodítku byla horší než jsem čekala. Ejmi čmuchala na zemi a skoro vůbec nesledovala. Nakonec jsme ji ale nějak zvládly a to včetně skupinky. Poté přišlo odepnutí z vodítka a celá chůze se skupinkou znovu. To byla naše nejslabší stránka. Věděla jsem, že to nebude nic moc, takže to nakonec ještě dopadlo docela dobře. Ejmi se opožďovala a dvakrát se začuchala, takže jsem musela opakovat povel. Pak přišlo na řadu odložení za pochodu v sedě a v leže s přivoláním bez vodítka. Ejminka krásně poslechla na povel "sedni". Sedla si rychle a vydržela celou dobu. U odložení v leže mě trošku sklamala tím, že se rozvalila, ale přiběhla rychle a předsedla rovně. ;) Dlouhodobé odložení zvládla bez problémů. :)

Za poslušnost jsme obdržely tyto známky:

Ovladatelnost na vodítku-12/15 bodů

Ovladatelnost bez vodítka-11/15 bodů

Odložení v sedě-10/10 bodů

Odložení v leže s přivoláním-9/10 bodů

Odložení-10/10 bodů

Celkem-52/60 bodů

Po poslušnosti přišly na řadu speciální cviky a to zkouška v dopravním ruchu. Prováděla se na příjezdové cestě k našemu cvičáku. :) Ejmi reagovala pozitivně jak na auto a hovor s řidičem, tak na běžce i psa.

Celková známka-OBSTÁLA

Úspěšně jsme tedy složily další zkoušky. Sice mě výsledek už netěší tolik, jako u zkoušky BH, protože vím, že to nebylo to nejlepší co jsme mohly předvést, ale zokušku máme a to je super!!!

 

23.4.08-Poslední trénink před zkouškou BH

Dneska jsme jely naposledy před zkouškami potrénovat nedostatky ve výcviku na náš cvičák do Počna. Opět autobusem a s Bárou. Tentokrát i s foťákem, takže se můžete podívat na FOTO. Cesta autobusem byla super! Ejmi se už chová, jako ostřílená cestovatelka. Náhubek jí vůbec nevadí a spokojeně sedí nebo leží. Na cvičáku jsme nejdřív zašly k potoku, protože se zase oteplilo a Ejmi se aspoň trošku zchladila. Výcvik byl úplně super! Ejmi šlapala moc dobře. Sledovala a udělala všechno, až na odložení za pochodu v sedě, které jsme dělaly na dvakrát. Poprvé jsem už předvídala, že si lehne, a tak jsem se s ním naschvál zastavila a opravila ji. Napodruhé už to bylo super! Domů jsme od autobudu šly přes Trojici, kde jsme potkaly kamarádku Doru. Holky spolu lítaly v řepce. :)

Teď už necháme na osudu, jak v sobotu dopadneme. Snad se to povede!

 

16.4.08-Trénink na cvičáku

Jelikož se nám koušky kvapem blíží-už za týden-a my v neděli nemůžeme na cvičák, rozhodly jsme se jet i dneska-ve středu. Počasí bylo hrozný-déšť, vítr, ale to nás neodradilo. Vyrazily jsme autobusem společně s naší kamarádkou Bárou. Na cvičák jsem dorazliy okolo 2. hodiny. Ostatní přijeli až kolem třetí, takže jsme musely chvilku čekat. Potom jsme šly cvičit. Docela nám to šlo, protože chladno Ejmi vyhovovalo. Trénovaly jsme hlavně rychlé zaujetí polohy při krátkodobém odložení. Nakonec jsme ještě po hodně dlouhé době zkoušely obranu-opět na kůži. Konečně se nám povedlo to, že Ejmi zaštěkala na figuranta. Jinak zaštěká pouze za piškot. Trénink se vydařil, až na to počasí! Domů jsme přijely okolo 6 hodin. ;)

 

15.4.08

 

 

Počasí se trošku zkazilo, ale nám s Ejmi to ani moc nevadilo. Když jsem přijela ze školy už nepršelo a naopak se hezky ochladilo. Natáhla jsem gumáky a šlo se trénovat. Protože nebylo vedro, byl na Ejmi hned vidět vetší elán a radost. ;) Výcvik byl super! Byla jsem nadšená. Na procházce potom úspěchy pokračovaly. Na cestě jsme potkaly koně. Ejminku jsem si už předem posadila k noze. Hezky seděla až do povelu "volno". Na kopci jsem ji také odvolala od psa. Měla jsem z ní vážně radost. Ke konci jsme potkaly Dorku a páníčky. Holky se vylítaly a byly spokojené.

30.3.08

Dnešní cvičák byl jako vždycky.  Trénovaly jsme poslušnost podle pravidel BH. Poprvé i s chůzí bez vodítka. Na té je ale ještě hodně co vylepšovat, a tak jsme si na ni vzali "couračku" aby se to Ejmi neučila blbě.

Dneska byl také na cvičáku PRVNÍ NEOFICIÁLNÍ TRÉNINK AGILITY. S Ejmi jsme se ale zasekly hned na první překážce, protože z tábora byla zvyklá skákat velikost small a velikost large, kterou už teď budeme skákat se jí prostě nelíbila. Podlézala, proskakovala, ale přeskočit, to ne. Nakonec se to ale párkrát povedlo. Máme co trénovat, ale trénink byl super a už se těšíme na další. ;) Děkujeme Ladě.

28.-29.3.08

Dneska i včera jsme se s Ejmi vrhly na trénink na zkoušky BH, které se nám přesunuly na 26.4.2008. Oba tréninky byly super. Pocvičily jsme hlavě chůzi(i bez vodítka), odložení a přidaly i aport, protože ten je třeba procvičovat pořát! Počasí bylo krásné!

Pravidla zkoušky BH

23.3.08                                                                                                                     Foto

Na dnešním cvičáku s námi byla i kamarádka Bára, a tak máme po dlouhé době zase pár fotek.Cvičili jsme opět podle zkušebního řádu pro zkoušky BH. Jen chůzi bez vodítka jsme vynechaly. Ejminka šla moc pěkně. Sledovala a byla pozorná i v obratech. Nakonec jsme ještě zkoušely aport, který také přinesla a přeskočila všechny překážky. Od dubna se snad na našem cvičáku začne trénovat i Agility, na které se moc těšíme a určitě se půjdeme podívat a san budeme i pravidelně jezdit. :) 

16.3.08 

Jak už jsme psaly do deníčku, na dnešní cvičák jsme se už strašně těšily, protože jsme tam byly po čtrnácti dnech. S Ejmi jsme teď i pořádně trénovaly, tak mě zajímalo, jestli bude vidět výsledek. A docela byl. Přijely jsme tentokrát trochu dřív, tak jsme se šly ještě projít. Pak jako vždycky nejdříve začly cvičit skupinky štěňátek a začátečníků. My jsme tentokrát cvičily podle řádu zkoušek BH. Jen chůzi jsme dělaly pouze na vodítku. Ta byla super. Ejmi šla nadšeně a hezky sledovala a dávala pozor na obraty. Bylo vidět, že i ona je ráda, že zase cvičíme. Odložení vsedě a vlěže s přivoláním jsme také zvládly. Aportek(opět nosíme pískací slepičku), jsme trénovaly na vodítku a i to docela šlo. Pár chybiček by se našlo, ale jinak to bylo super! Po tréninku nám trenér oznámil, že bysme mohly zkusit další zkoušky. Tentokrát BH-zkouška doprovodného psa. To jsem vážně nečekala. Myslela jsem , že do dalších zkoušek máme opravdu co trénovat! Je to úžesná zpráva! Vypadá to tedy, že 13.4. se s Ejmi pokusíme složit další zkoušku. Budeme muset pořádně trénovat. Hlavně tu chůzi bez vodítka, ale budeme se snažit a snad nezklameme!

15.3.08

Tak už je mi líp, ale doktorka má pocit, že ne, takže mě nachala doma ještě do konce týdne. Alespoň už ale chodíme s Ejmi zase spolu na procházky! A taky jsme měly čas, pořádně trénovat. Počasí bylo celej tejden vážně nádherný. Jasno, sucho a sluníčko. A já jsem musela ležet. Už ve čtvrtek jsme se ale s Ejminkou vrhly na trénink a to i včetně stop. Našlápla jsem tentokrát delší stopu než obvykle(cca 100 kroků se dvěma zlomy). Ejmi čuchala krásně, jak by taky ne, na páreček. Jen ještě musíme pořádně naučit zalehávání předmětů a taky lehnutí na konci. Jinak ji stopování ohromě baví. Poslušnost byla oba dny taky moc pěkná. Pořádně jsme potrénovaly odložení za pochodu vsedě a vleže a taky chůzi a obraty. Aportek jsme dělaly na šňůře, aby jme měly jistotu, a šlo to. ;)

3.3.08

Počasí se malinko umoudřilo, tak jsme s Ejmi vyrazily zase trénovat  apotom na procházku. Cvičili jsme ale jen poslušnost. Nebyla nijak úžasná, ale Ejmi se docela snažila, tak jsem měla radost. Až na ten aportek, ketrej zase nechtěla nosit!

27.2.08

Byly jsme s Ejmi zase jednou trénovat. Cvičily jsme poslušnost a nakonec jsem našlápla i krátkou stopičku.  Poslušnost se nám docela dařila až na to, že Ejmi občas křivě dosedne u nohy. I aportek donesla docela hezky. Stopu samozřejmě vyčmuchala....komu by nechutnal takovej sýr...ale jo..je to moje šikula! 

Přišla mi na e-mail přihláška na LVT dětí 2008. Přihlášku jsme vyplnili a poslali, takže to vypadá, že s Ejminkou letos zase pojedeme cvičit do Brna.

22.1.08
Byly jsme s Ejmi cvičit na louce, aby se zase trošku po hárání dostala do pracovního tempa. Docela to šlo.

20.1.08

Dneska jsme byly s Ejmi na cvičáku. Byla to hrůza. Jelikož bylo mokro, nechtěla Ejmi sedět a ani ležet. Aport nepřinesla. Jediné, co docela šlo, bylo přivolání a chůze. Jinak to nestálo za nic.

4.1.08                                                                                                                  Foto

Dneska napadla troška sněhu. Byly jsme s Ejmi trénovat na louce poslušnosti a pak na procházce.

  

 

2007•                                                                            

16.12.-Cvičák

Dneska, přesto, že se Ejmi hárá, jsme ještě jely na cvičák. Cvičily jsme až jako poslední, abychom „nerozhodily“ ostatní pejsky. Ejmi cvičila docela dobře. I obrana ve skupince docela ušla.
12.12.07-Autobusem na cvičák
Jelikož na cvičáku se cvičí i ve středu, rozhodla jsem se, že tam pojedeme taky. Auto ale měla maka v práci, tak jsme musely autobusem. Ze školy jsem rychle spěchala domů a hned jsme se s Ejmi vydaly na aut.nádraží, vzdálené cca.2 Km. Tam jsme přišly včas, přesně, když přijížděl autobus, ale jelikož v něm bylo dost lidí, kteří jezdili z práce a ze školy a naše kamarádka Bára, která jela s námi tam ještě nebyla, počkaly jsme na další. Ten přijel ani za 15 min. V autobuse si Ejmi lehla pod sedadlo a byla vlastně moc hodná. :) Vystoupily jsme v Opočně na náměstí a šly přímo na cvičák. Tam proběhlo všechno jako vždycky. Poslušnost i obrana. Ejminka už dokonce občas i zaštěkala. Po výcviku jsme zase rychle spěchaly na autobus. Ale autobus, jak se dalo čekat, nám ujel. :) Nejdřív jsme deset minut koukaly na jízdní řády. A když jsme se konečně zorientovaly dočetly jsme se, že nejdřív jede autobus zase za hodinu. :(  No a tak jsme zavolaly pomoc. Přijela pro nás Bářina ségra, a tak jsme se dostaly zase šťastně domů...no to jsou ty naše výlety...:)

21.11.07

Na cvičáku mi poradili, jak mám Ejmi naučit štěkat na povel. Vzít do ruky misku se žrádle, Ejminku zavřít ve voliéře a lákat jí na žrádlo před voliérou, dokud nevydá alespoň nějaký zvuk. Při tom opakovat povel štěkej! Ze začátku stačí, když zakňučí. Hned se k ní vrátit a dát jí malinko nažrat a zase znovu. Nevěřila jsem, že to bude fungovat, ale zkusila jsem to a ono to šlo. Ze začátku jsem před voliérou musela šaškovat třeba i 10 minut, než Ejmi vydala alespoň nějaká zvuk. Ale druhý den už to bylo lepší. Třetí den jsem se k ní začala vracet, až když zaštěkala. Celkem rychle pochopila, co se po ní chce.

Dneska už je 1.12. a Ejminka štěká na povel celkem dobře. Už štěká i za piškot. Jsem moc ráda, že jí to tak jde! Teď už to stačí jen dopilovat!!!

 

ZZO-Zkouška základní ovladatelnosti-18.11.07                                                 Foto

 Tak je to tady! Naše první zkoušky z kynologického řádu. Ráno jsem vstávala už v šest, abych vzala Ejmi ještě vyvenčit a vyběhat. V sedm jsme dorazily, i s taťkou, na cvičák. Lucka, Vašek i Markéta už byli na místě. Na trenéra a figuranta jsme museli ještě chvilku čekat. Mezi tím jsme s Ejmi ještě obešla cvičák, aby se ještě trochu proběhla, protože energie měla na rozdávání. :) Pak jsem ji zavřela do kotce. Dala jsem jí tam i deku, aby jí nebyla zima, protože byly asi jen dva stupně nad nulou. Po příjezdu trenéra(Jiřího Kubeše) i figuranta a zároveň vedoucího zkoušek(Stanislava Korába) jsme zatopili v klubovně, dali si čaj, předložili průkazky a čekali na rozhodčího, kterého nám dělal Jaroslav Hodek. V osm byl nástup, a pak se vyráželo na stopy, protože Markéta a ještě jeden pán, dělali zkoušky ZM. Potom přišla řada na nás. Na řadu jsme šly, jako třetí. První byl Karel s Rolfem, druhý Vašek s Beky, pak my, Lucka s Quinnem a za nimi Markéta a Zelí a další pán se ZM.Karel a R. udělali poslušnost za 43 bodů, protože Rolfík nedonesl aport. a Vašek a Beky dostali 51 bodů.

A teď my: Nejdřív jsme se nahlásily zozhodčímu. Přivolání jsme dělali za klidu. Ejmi nechtěla moc odběhnout na povel volno. Když konečně odběhla, přivolala jsem a Ejmi přiběhla na první povel. Chůze byla docela dobrá, až na to, že Ejmi mě moc nepozorovala a občas si čuchla k zemi. V obratu doprava si Ejmi křivě přisedla, ale zbytek byl dobrý. Polohy na místě-bez problémů. Při odložení za pochodu v leže jí malinko trvalo, než si lehla, ale nakonec zůstala ležet rovně a hezky.Na řadu přišel aport. Ejmi ho donesla asi na 6 kroků, tak jsem musela dát druhý povel a pak i třetí, ale nakonec aportek zkončil v mých rukou. Při dlouhodobém odložení Ejmi ležela bez hnutí a celou dobu mě pozorovala.

Poslušnost jsme ukončily s těmito známkami:

přivolání-9/10 bodů

ovladatelnost na vodítku-9/10 bodů

polohy na místě-10/10 bodů

odložení za pochodu v leže-9/10 bodů

aport-7/10 bodů

dlouhodobé odložení-10/10 bodů 

celkem-54/60 bodů

Byla jsem moc ráda a spadla ze mě veškerá tréma. Začaly se dělat speciální cviky s náhubkem. První bylo přivolání za stížených okolností. Jelikož na Ejmi nejsou agresivní žádní psi a  ani ona není agresivní, dělaly jsme rušivý podnět. Naše přivolání dopadlo docela dobře. Ejmi přišla na druhý povel. Skupinka: Opět jsme s Ejmi dělaly rušivý podnět, takže jsme si skupinku udělaly vlastně čtyři krát. :) S tím jsme neměly problémy. Při uvázání psa a odchodu psovoda, jsme s Ejmi zase nejdřív pomáhaly. Ejmi uvázaná vydržela, dokonce si ani nesundala náhubek a agresivní ani ic podobného samozřejmě nebyla!

Celkové hodnocení speciálních cviků:

Přivolání za stížených okolností: PV

Skupinka: PV

Samovolná činnost: PV

PV=prospěla výborně

Celkem bodů: 54+PV

Známka: Prospěla výborně

Nakonec jsme tedy dostaly nejlepší známku, jakou jsme mohly. Prospěla výborně. Je to super, protože se nám všechna ta dřina vyplatila. Na Ejmince je vidět, že ji to baví, takže budeme určitě trénovat dál a třeba to dotáhneme na další zkoušky!

 

 

A tak jsme já i Ejmi, se zbytečnými nervy, úspěšně složily naše první zkoušky. Po zkouškách se na cvičáku ještě trénovalo a opravovalo to, co se při zkouškách pokazilo a dělala se i obrana. Domů jsme přijely ve 14:00. Ejmi nebyla ani unavená, tak jsme šly k večeru ještě na procházku. 

 

 

16.11.07                                                                                                        FOTO

Tak tohle byl poslední trénink před naším dnem D. :) Teď už to záleží na osudu. Před odjezdem na cvičák jsme ještě vzaly Ejmi na procházku, aby se vylítala a na výcvik byla klidná! Pak jsme se sbalily a do Opočna dorazily asi v 15:00. Vzaly jsme i kámošku Báru, tak mámezase pár fotek. Skoro hned jsme šly na řadu. Cvičily jsme tentokrát bez pamlsků, protože na zkoušky jsou stejně zakázané. Přivolání bylo dobré. Chůze docela taky, jen se na mě Ejmi málo dívala. Otočky na místě parádní. Konečně se E. přiřazuje rovně! Sedni, lehni bylo taky dobré, jen si musím dát pozor, aby si Ejmi k noze sedla rovně a tím pádem i rovně lehla! Z odložení za pochodu v leže jsem měla ohromnou radost, protože Ejminka už reaguje téměř okamžitě a lehá rovně!!! Aport jsme dělaly na vodítku, aby ho přinesla přímo a neobíhala mě. To se docela povedlo. Z dlouhodobého odložení napoprvé Ejmi vstala, protože skupinka se začala dost nahlas smát a to se jí moc nelíbilo.:) Podruhé už to ale bylo v pořádku. Pak přišly na řadu speciální cviky. Ejmi dostala košík a šlo se. U nohy to celkem šlo. Párkrát sice Ejmi zaryla ve sněhu, ale jinak dobrý. Nejdřív jsme pomáhaly dělat skupinku pro ostatní pejsky, a pak jsme šly na řadu. Přivolání za stížených okolností:Dva si koupou s míčem a dva psovodi se psy stojí na boku. Ejmi jsem odepla a ona šla zkoumat míč. Přivolala jsem. Ejmi šla pomalinku ke mně, ale ryla čumákem ve sněhu a i špatně předsedla.:( Náhubek jí dost znervózňoval. Skupinka už ale byla v pohodě. Při uvázání to taky šlo. Trenér říkal, že bysme jí ho na přivolání kdyžtak nedali. Tak uvidíme. Jinak výcvik šel docela dobře. Ještě to zkusíme zítra a pak už to necháme osudu. Ejminku jsem dala do kotce a šli jsme ještě nadiktovat údaje z průkazu. Pak jsme ještě asi půl hodiny povídali. Domů jsme přijely za tmy.

13.11.07-PŘÍPRAVA NA ZZO

Dneska jsme s Ejmi absolvovaly další přípravu na zkoušky ZZO. Na cvičák jsme dorazily až o půl čtvrté, protože jsem měla odpoledku. Většina psovodů už měla odcvičeno, tak jsme šly hned na řadu. Ejmi byla opět nevyběhaná, ale chodila celkem dobře. Jediný roblém nám teď dělá aport. Pro peška sice Ejmi běží, ale pak krouží okolo mě a nechce ho před. Jelikož ho na zkouškách musí donést alespoň 2 kroky přede mě, trénujeme ho teď na šňůře a snažíme se dohnad co jen jde. Oboje odložení zvládla E. super. U krátkodobého se nerozvalila a hezky pozorovala a u dlouhodobého vydržela krásně až do konce. Poprvé jsme taky zkoušely speciální cviky, které jsou také součástí zkoušek. Ve skupince se sem Ejmi malinko štěkala, ale zbytek zvládla dobře. I přivolání za stížených podmínek. :) Na konec jsme s Ejminkou úplně poprvé zkoušely základy obrany. Nejdřív jsme jen pozorovaly a potom šly do kroužku a figurant E. dráždil na hadr. Ze začátku jí to moc nezajímalo, ale potom si svůj ulovený hadr hrdě odnesla. Taky jsem se dozvěděla, jak se mám představit rozhodčímu a další podrobnosti. Domů jsme se vrátily už za tmy. 

DO ZKOUŠEK ZBÝVÁ UŽ JEN 5 DNÍ!!!   

9.11.07-CVIČÁK                                                                                             FOTO

Dneska jsme hned po škole, měly s Ejminkou mimořádný výcvik na cvičáku, kvůli zkouškám, které máme už za 14 dní.  Jelikož v neděli jsou na cvičáku zkoušky IPO, tak se pro nás výcvik přesunul na dnešek. Ejmi cvičila docela dobře. Chůze hezká, jako vždycky. Při přivolání špatně předsedla a kroutila se na místě, protože nebyla pořádně vyběhaná. To nám zkazilo a aport, který nechtěla přinést a rači běhala okolo. Zato polohy na místě u nohy(sedni, lehni), udělala krásně. Lehla si rovně a hezky počkala až na povel, než si sedla. Předtím totiž když trenér řekl: "psa posadit", sedala si rovnou, bez mého povelu. Dlouhodobé odložení jsme zvládly taky dobře. Nakonec jsme ještě dostaly nový aport(peška), protože ta pískací kačena, terou aportovala, protože nechtěla nosit balónek, se jí smekala. Tak teď musíme zkoušek peška.

Největší nepřítel je ale pro nás počasí. Dneska hrozně foukalo a bylo mokro, tak doufám, že na zkoušky bude líp.

 

7.10.07-CVIČÁK

Dneska jsme se, na prvním říjnovém cvičáku, zaměřili na zkoušky ZZO, které nás čekají už v listopadu. Celý trénink probíhal, jakoby jsme dělaly zkoušky.

Přivolání nám docela šlo. Ejmi přiběhla na druhé zavolání. Pak byla chůze. S tou nemáme problém žádný. Ejmi jdou všechny otočky a pěkně sleduje. Polohování na místě, taky docela ušlo. Jen za ten měsíc musíme ještě dopilovat, aby nebyla Ejmi tak roztržitá a aby ležela klidně. Odložení za pochodu v leže bylo malinko horší, protože Ejmi si sice lehne, ale když se vracím, tak se mi plazí naproti. To nesmí, a tak se na to musíme ještě zaměřit. Aportovaly jsme zase slepičku. Ejmi ji přinesla a ani nepustila. Předávku sice neumíme s předsednutím, ale i tak to docela šlo. Při dlouhodobém odložení jsem ji musela jednou opravit, protože malinko popolezla, ale jinak ho docela zvládla.

Nejsem na ty zoušky jistá na sto rocent, ale doufám, že je uděláme. Ejminka je šikovná a cvičí dobře, ale taky musim hlídat, abych nedělala chyby já. :) Tak nám držte palečky a drápky, ať nám to vyjde. Všechno vám to sem pak napíšu!

23.9.2007-CVIČÁK A ZÁMECKÝ PARK OPOČNO                                             FOTO

Dneska jsme byly, jako každý týden na cvičáku. Ejmi chodila dobře. Hezky sledovala a i aportek přinesla. Nosíme teď pískací slepičku, abysme zlepšily uchopení! Trenér nás zase chválil. To jsme rádi. Ale odložení už nebylo tak šťastné. Ejmi se prostě nechtělo ležet, tak si asi třikrát sedla a nakonec i utekla! :((( Docela mě naštvala, ale chápu, že i psi mají své dny. :) Počasí bylo krásný.
LVT Brno 2007-29.6.-7.7.                                                                                FOTO
29.6.-pátek
Tak jsme se konečně dočkaly a v pátek hned po vysvědčení odjely na náš první společný tábor. Byl to Letní výcvikový tábor agility dětí se psy, který pořádal kynologický klub Zetor Brno.(www.kkzetor.cz) Cesta proběhla docela klidně. Jeli jsme autem celkem tři a půl hodiny. Během cesty jsme měli 3 čůrací zastávky. Ejmi byla moc hodná a skoro celou cestu prospala. Areál jsme, díky mapě, našli celkem bez problémů. Ve čtyři jsme přijeli na místo. Hodně dětí už tam bylo a měly postavené stany. Hodně jich tam ale taky ještě chybělo, takže jsme přijeli tak akorát. Nejdřív jsme vyndali Ejmi a šli se projít po areálu. Ten byl opravdu skvělej. Stany se stavěly na velké travnaté ploše. Kousek od nich byla klubovna s jídelnou a koupelnou. Cvičiště neboli „IPO“ bylo obrovské a plné překážek na Agility! Celý areál byl oplocený. Cestou jsme zastavili u skupinky vedoucích a ptali se na Míšu, hlavní vedoucí. Ta nám řekla, ať si vybereme místo a postavíme stan a pak, ať jí přineseme očk. průkaz a další papíry ohledně tábora. A tak jsme stavěli. Měli jsme to hotové za chvilku. Naši odjeli a já s Ejmi jsme šly hledat kamarády. Jako první, jsme se seznámily s Verčou a její border kolií Deniskou. Ty se pak taky staly našimi nejlepšími kamarádkami z tábora. V 18 hodin byl nástup. Míša nám představila ostatní vedoucí a rozřadila nás do skupin na hry a venčení. Každá skupina měla jednoho vedoucího. Já jsem dostala Marka a byla jsme ve skupině s Alčou a Damiánem, Katkou a Zekiem, Lindou a Fredem a Petrem s Puly. Po rozřazení, cca v 19.00 h., jsme měli i se psy přijít na plac a bylo rozřaování do skupin na Agility. Každý měl zaběhnout dráhu, která se skládala ze čtyř překážek a tunelu. Na to, že jsme s Ejmi běžely skoro poprvé jsme to zaběhly celkem dobře, až na to, že Ejmi nechtěla do zatočeného tunelu. Ze cvičáku byla zvyklá jen na rovný. Celkem byly tři skupiny. V 1. byli děti a psi, co agility dělají dýl a nemají problémi s překážkami. Ve 2. byli ti, co už agility někdy běhali, ale občas jim něco nejde a ve 3. byli děti a psi, co agility nikdy nedělali. Já a Ejmi jsme se dostaly do 2. skupiny, což nám úplně vyhovovalo. V 19.00 h. bylo první venčení. Venčit jsme šli na oplocený plac, kousek nad areálem. Po venčení byla večeře(rýže a maso) a ve 22.00 večerka. Když jsme šli na večeři nebo někam, kam nemohli psi, mohli jsme je zavřít buď do kotce nebo do stanu. Kdo měl kolík na psa, vázal ho k němu. Já jsem Ejmi vázala ke kolíku.
 
30.6.-sobota
První noc byla v pohodě. Ejmi byla unavená po cestě, a tak byla moc hodná a spala na svém místečku! Probudily jsme se v 6.00 h., a tak jsem Ejmi dala hned najíst, aby to strávila před venčením. Budíček byl v 7.40 h. Za 10 min. po budíčku následovalo venčení a v 8.30 h. snídaně(vánočka). V 9.30 h. byl první trénink agility. Trénovalo se vždy jen dopoledne a odpoledne byly hry. Trenéry naší skupiny se stali Petr a Jirka. Oba super! :) Ten den jsme trénovali rovinku z překážek, áčko a kladinu. Ejmi nejdřív nechápala, že má běžet vedle mě a ne za mnou, ale pak rovinku zvládla. S áčkem neměla problémy, protože ho zná ze cvičáku a kladinu přešla napodruhé, protože byla o kus vyšší, než máme u nás. Celkově ale byla hodná a poslouchala. Po tréninku bylo venčení a ve 12.30 h. oběd(kuře na paprice). Svačina byla vždycky mezi výcvikem. Polední klid byl do 14.30 h. a potom bylo další venčení. Tentokrát jsme šli na delší procházku přes louky. Odpoledne jsme hráli hry bez psů, takže si mohli odpočinout. Ejmi i Deni(Denisku) jsme zavřely do kotců. Během her byla malá přeháňka, ale nebylo to nic strašného. Potom jsme měli volno, a tak jsme s Verčou vzaly holky na plac a chvilku cvičily agility a fotily! V 19.00 h. byla večeře(palačinky) a potom zase volno. Někteří hráli fotbal na Ipu a já s Ejmi jsme uklízely ve stanu. :) Ve 21.30 h. bylo venčení a ve 22.00 večerka.
 
1.7.-neděle
Tahle noc byla zajímavá. 
Ejmi ze začátku spinkala na své dece, ale po půlnoci jí bylo asi smutno, tak se nacpala ke mně do spacáku. Bylo jí tam teplo a hezky, ale mně bylo malinko těsno a zima, protože mě z něj docela úspěšně vytlačila! :) Probudily jsme se v 6.30 h. a zase Ejmi dostala najíst. V 7.40 h. byl budíček a pravidelné venčení(opět delší procházka). Po snídani v 8.30 h. (chleba s pomazánkou) byl v 9.30 h. další výcvik agility. Tentokrát nás trénovala ještě Míša a postavili nám dráhu s jednou zatáčkou, áčkem, tunelem a překážkou. Ejmi se ze začátku nechtělo do tunelu, ale pak už ho probíhala dobře! Jelikož bylo hrozné vedro, tak jsme během výcviku i po něm namáčeli psy hadicí. Po obědě byl polední klid, kdy jsme se koupali v bazénu a pejsci odpočívali ve svých kotcích, které byly v příjemném stínu. Po odpolední hře byl zase fotbal, na který jsme se s Ejmi přišly jen podívat, protože jsem ji nechtěla zase zavírat. Po večeři(špagety), bylo venčení a večerka, jako vždycky. Noc byla doslova bouřlivá, protože pršelo a byla bouřka. :)
 
2.7.-pondělí

Přestože byla bouřka, Ejmi spala klidně a probudila se až v 7.00 h. Po venčení a snídani(koláč), byl opět výcvik, ve kterém jsme se tentokrát zaměřili na áčko a skoky a tunel, protože bylo hrozné vedro a psi byli unavení, tak nás po výcviku vzal Jirka do blízkého lomu, aby se psi vykoupali. Pár lidem se to sice nelíbilo, ale proběhlo to v klidu a psi se krásně osvěžili. Po obědě jsme se zase koupali v bazénu a hráli hry, tentokrát v lese. Po večeři se opět hrál fotbal. Na večer malinko pršelo. 

3.7.-úterý
Tentokrát jsme se s Ejmi probudily až v 7.30 h., takže jsme měly akorát tak čas malinko se probrat a hned bylo venčení.
 
Při tréninku jsme běhali dráhu: 2x skok-kaldina-tunel-2x skok-áčko a nakonec jsme ještě zkoušeli rovinku se skoky a tunelem. Po obědě(knedlo-vepřo-zelo) byly opět hry a navečer fotbal, který jsme tentokrát hrála i já, protože Ejmi byla unavená chtěla spát. Byla moc hodná a už mohla zůstat i sama ve stanu. Klidně spala a čekala, až přijdu. Dnešní noc byla deštivá.
 
4.7.-středa
Dneska nás probudil až budíček a měly jsme co dělat, abysme stihly venčení. Na agility jsme běhali dráhu s jednou zatáčkou a přeběhnutím, která se skládala ze skoku-áčka a dalších dvou skoků. Při výcviku začalo pršet, a tak jsme se přesunuli do klubovny na video(Hitch) nebo jsme hráli stol. tenis.
 
Když přestalo pršet, vzaly jsme s Verčou a ostatními ještě na chvilku psy na plac a zkoušeli si to, co nám nejde. Pak následovalo venčení, hry a večeře. Dneska byla jedna hra se psy. Jmenovala se dostihy. Pes i pán měli uběhnout co nejrychleji určitý úsek(cca 60m). Nejdřív běžel páníček a jen co doběhl do cíle, byl za ním vypuštěn jeho pes. Hodnotil se společný i individuální čas psa a psovoda. Ejmi byla celkově 18. ze všech psů a já jsem byla 5. ze všech dětí. Celkově jsme byly 11. ze zhruba 30 závodníků.  Po večeři jsme se šly podívat na plac, kde instruktor Honza cvičil s pár psy poslušnost.
 
Pak jsme zase hráli st. tenis a v 22.00 byla večerka. Dneska v noci byla taky noční hra. Ejmi se skoro ani nevzbudila a klidně spala ve stanu beze mě.
 
5.7.-čtvrtek
Po noční hře nás vedoucí nechali spát až do 8.00, čehož jsme s Ejmi taky využily! :)) Po snídani(chleba+šunka) jsme šli zase cvičit. Tentokrát nám postavili dráhu ve tvaru slzy: skok-áčko-2x skok-tunel-2x skok-áčko-skok. Na poprvé to Ejmi zaběhla úplně skvěle, ale pak začala vyvádět a nechtěla skákat. Ejmi se dneska skamarádila s největším psem tábora. Byla to fenka Tosy-Inu Raiah(Raja). Pěkně si spolu hrály, ale chvílema jsem měla o Ejmi strach. Raiah je dvakrát větší než Ejmi a má ohromné tlapy. Po obědě zase pršelo, a tak jsme se dívali na kazetu s natočenými dostihy. Večer jsme s Ejmi cvičily poslušnost s Honzou. Dal nám spoustu rad, jak cvičit chůzi i oční kontakt. Večer jsme zase hráli fotbal. Po venčení jsme se ještě chvíli dívali na DVD a spát šli asi v 23.30 h.
 
6.7.-pátek
Celý pátek byl věnován závodům agility. Dopoledne se běhala dráha, kterou mělo každé družstvo nacvičenou. Závodili proti sobě jen děti, ze stejného družstva. Nám se závod moc nepovedl. Ejmi se vyhnula poslední překážce a tunelu. Odpoledne byly závody rovinek. Byly postavené dvě stejné rovinky(skoky a dva tunely). Vždycky proti sobě běželi dva zhruba stejně rychlí psi. Ten kdo prohrál vypadl a ten kdo vyhrál postoupil dál a běžel znovu s někým jiným. Ejmi byla docela dobrá a postoupily jsme třikrát. Večer se vyhlašovali vítězové soutěží družstev a jednotlivců. Jako družstvo jsme skončili na čtvrtém místě. Medaili ale dostávali všichni, takže i my jednu máme! Pak byl táborák a diskotéka.
 
7.7.-sobota
Dnešek byl den odjezdu.:( Domů se nám vůbec nechtělo, ale musely jsme. Některé děti balily už ráno, protože pro ně rodiče přijeli už dopoledne, ale pro nás naštěstí měli přijet až o půl druhé, tak jsme si ještě v Brně užili poslední půl den. Po obědě jsme za pomoci Honzy sbalili stan a pak se dívali, jak Jirka, Lucka a Honza cvičí obranu.
 
Pak přijeli brácha a táta, my jsme se rozloučily a jely jsme domů. Ale vůbec se nám nechtělo!
 
Celý tábor byl prostě super. Moc jsme si to užily, poznaly spoustu psích i lidských kamarádů a naučily se spoustu nového. Ejmi byla strašně moc hodná, což jsem ani nečekala a myslím, že agility ji začalo docela bavit. Děkujeme všem vedoucím i ostatním, za super týden a doufám, že za rok se tam se všemi zase potkáme.
 
Všem tenhle tábor moc doporučuju!!!
 
Více se dozvíte zde:
o agility Zetor- www.agility-zetor.ic.cz  
 
  
 
DENNÍ PROGRAM:
 
7.40 hod.- budíček
7.50 hod.- venčení
8.30 hod.- snídaně
9.30 hod.- agility
10.30 hod.- svačina
12.00 hod.- venčení
12.30 hod.- oběd-polední klid
14.30 hod.- venčení
15.00 hod.- odpolední hry
19.00 hod.- večeře-volno
21.30 hod.- venčení
22.00 hod.- večerka
 
 
                                 
 

VÍKEND 23.-24.6.07                                                                                        FOTO

Tenhle víkend se nám opravdu vydařil. Počasí bylo akorát(ani teplo ani zima a hlavně nepršelo). Celý víkend u nás byla Bára. V noci ze soboty na neděli jsme spaly s Ejminkou ve stanu. Byla moc hodná. Ze začátku si jen chtěla hrát, ale pak si lehla a spinkala. Vstávaly jsme v 7 hodin, abysme stihly cvičák, na který s námi jela i Bára. Tam na nás čekalo obrovské překvapení. Trenér řekl, že si můžeme jít zkusit stopu. Ještě nikdy jsme nestopovaly, a tak nám nejdřív všechno vysvětlil, a pak jsme si mohly kousek stopy zkusit.

Nejdřív se zapíchne kolík vedle levé nohy a pod každou nohu se dají kousky na kostičky nakrájeného salámu. Ten jsme neměly, a proto jsme použily piškoty. Kousky se dají pod každou patu i špičku. Potom se vykročí pravou nohou a pod patu se opět vloží kousek pamlsku. Kroky se dělají spíš menší. Tak se pokračuje až je hotová celá stopa. Nám pro začátek stačilo asi 10 kroků. Na konec se vždy dá buď víc pamlsků nebo nějaká jiná odměna.Odcházet se musí obloukem kolem stopy, aby se neponičila.

Začíná se u kolíku. Pejsek by se měl posadit. Pak řeknete stopa a pes by měl postupovat po cestičce z pamlsků až do konce. My, jelikož se teprve učíme a Ejminka vůbec neví, co se po ní chce, jsme to trénovaly tak, že jsem Ejmi ukazovala každý kousek piškotku a pořád opakovala Ejmi hledej stopičku, stopa... Když pejsek dojde na konec, měl by nález předmětu(v našem případě taštičku s pamlsky)ohlásit zalehnutím. Ejminku stopa samozřejmě bavila, protože se mohla krásně najíst. :) Pak už jsme se jen dívaly na ostatní, jak stopují a jak to má vypadat.

Když bylo dostopováno šli jsme zase do areálu, kde jsme zažily další šok. Poprvé v životě jsme měly jít cvičit s dospělými. Ty trénuje hlavní trenér a necvičí najednou, ale po jednom. Všichni ostatní se dívají a psy mají zavřené. Když jsme přišly na řadu, měly jsme jít nejdříve na dlouhodobé odložení. Ejmi jsem odložila mezi dva kolíky a odešla jsem asi 20 m. Měla jsem zůstat zády a Lenka kontrolovala Ejmi, jestli leží, neplazí se a nebo něco nečuchá. Odložení nám v poslední době docela šlo, ale dneska Ejmi docela vyváděla. Posunovala se a čmuchala všude okolo. Bylo to o dost delší než jak trénujeme my. Pak přišla na řadu chůze. Ta nám docela šla. Ejmi se v rámci svých možností na mě dívala. Trenér mi jen řekl, že by měla chodit blíž a rychleji reagovat na otočky a zatáčky! Aport Ejmi donesla, ale nechtěla ho předat. Skupinku zvládla v pohodě. Všichni nás docela chválili, ale já jsem věděla, že to rozhodně nebylo to nejlepší, co jsme mohly předvést.

17.6.07 CVIČÁK

Dneska jsme byly po třech týdnech na cvičáku. Nemohly jsme jít, protože Ejmi se hárala! Trochu jsem se bála, že Ejmi budou víc zajímat pejskové, které tak dlouho neviděla, a ne výcvik. Ejmi ale byla skvělá. Krásně chodila a udělala každý cvik. Pejsků si skoro nevšímala. U dlouhodobého odložení nás náš trenér pochválil, že jsme se zlepšily a že nám to moc jde. Dokonce řekl, že bychom mohly na podzim zkusit základní kynologické zkoušky!

 

29.5.07 

Byly jsme s Ejmi přijaté na letní výcvikový tábor pro děti do 15 let se psy. Moc se Těšííííme!!!

CVIČÁK-16.4.07

Dneska jsme na cvičáku s Ejmi poprvé přešly Áčko. J Šikovná holka je to.

Přišlo jaro a na Ejmi přišla puberta. Potvůrka nás začíná pěkně zlobit. Začala neposlouchat na procházkách, a proto jsem požádala Katku, majitelku našich internetových kamarádek Zanny a Áji, o pár rad. Poradila mi, jak naučit Ejmi aby si mě víc hlídala na procházkách. Vyzkoušela jsem její rady a ono to opravdu funguje. Ejmi je teď o moc poslušnější, krásně přiběhne na přivolání a na procházkách si mě hlídá. A to jenom proto, že mi Kačka poradila, ať se jí na procházkách schovávám a náhle měním směr, aniž bych na to Ejmi upozornila. Ze začátku trvalo Ejmi dlouho, než si všimla, že jdu jinam a jsem od ní už třeba 100m, ale když si všimla, pelášila za mnou jako o závod. Trénujeme na louce, abych na ni dobře viděla. Teď už se to ale zlepšilo a Ejmi si všimne téměř okamžitě! Dokonce se občas sama od sebe otočí a vrátí se ke mě. Pořád se ohlíží a když se schovám třeba za kupu dřeva, tak se nejdřív rozhlídne a pak se rychle vrátí po stopě a hledá mě! 

 

Za všechny rady Katce moc děkuju!!!

 

 

NEOBVYKLÝ CVIČÁK-21.1.07

Dnešní cvičák kde jinde než v Opočně byl už podle názvu velmi neobvyklý. Protože na cvičíčí ploše zbyly překážky Agility od soboty, celý výcvik byl pozměněn a my jsme si mohly vyzkoušet překážky typu: tunel, houpačka, skok skrz pneumatiku nebo kovový tunýlek s látkovým zakončením. Po počátečních potížích Ejmi všechny překážky překonala, takže jsme na sebe byly náležitě pyšné. Ejminku i mě to ohromně bavilo. Na konci se ještě proběhla s ostatními psy, takže domů jsme, jak já tak Ejmi, přijely absolutně unavené, ale spokojené.

 

Obrazek

2006•                                                                               

KLADINA

Už dlouho přemýšlím, jak bych mohla s Ejmi doma trénovat kladinu. Nakonec mě napadlo dát za sebe 4 židle a na konce opřít prkna. Když jsem to stavěla na louce nad námi, Ejmi na mě koukala jak na blázna a nevěděla, co to dělám. Pak jsem si ji vzala na vodítko a nejdřív jsme procvičily sedni a lehni. Potom jsme vykročily ke "kladině". Docela mě překvapilo, jak Ejminka vyběhla po prknech, ale potom jako vždycky seskočila. Asi po 5. přejití už to ale bylo lepší a lepší. Nakonec Ejmi běhala po kladině úplně sama a dokonce i bez vodítka. Tak jsem zvědavá, jak se nám náš trénink osvěčí na cvičáku.

POTŘETÍ NA CVIČÁKU-3.9.2006-5 měsíců

Když jsme přijely, bylo na cvičáku už pár psů. Cvičily nás paničky od Vendy a Fiebie. Probýhalo to jako obvykle. Chůze u nohy, sedni, lehni, přivolání ( moc se nám nepovedlo) a aport. S kladinou jsme neudělaly žádný výrazný pokrok. Bohužel se nám rozbilo vodítko, takže budu muset koupit nové. Dneska jsem odevzdala přihlášku a zaplatila 250 Kč. Neplatila jsem 500 Kč, protože je už půl roku pryč. Cesta autem domů proběhla v pohodě.

PODRUHÉ NA CVIČÁKU-27.8.2006-5 měsíců

Dneska jsem se na cvičák vybavila už lépe. Vzala jsem si ledvinku s pamlsky, balónek na aportování a samozřejmě vodítko. Taky jsem už koupila řetízkový obojek. Stál 50 Kč. Když jsme přijely ještě na cvičáku nikdo nebyl. Po chvíli přijel další nový pejsek se svým páníčkem. Byla to 3 měsíční fenka Slovenského čuvače Bella. Hned se s Ejmi seznámily a trochu si pohrály. Pak už se ale začali sjíždět i ostatní. Trénoval nás ten nejhlavnější trenér, který má většinou pkročilé pan Kubeš. Ejmi byla docela nervózní, protože psi hodně štěkali a hrála hudba v rozhlase. Největší problém ale měla s přecházením přes kladinu. Vyšla vždycky jen šikmou stěnu a pak chtěla skákat dolů. Asi se bála výšky. Zkoušeli jsme s trenérem jít každy z jedné strany, ale moc to nepomohlo.

 

POPRVÉ NA CVIČÁKU-20.8.2006-skoro 5 měsíců

 

 

 

 

Rozhodla jsem se, že budu s Ejmi chodit na cvičák, aby do naší vesnice nepřibyl další nekontrolovatelný a nevychovaný pes, který pořád jen štěká a vrčí a v horším případě je celý den zavřený ve voliéře, jako je jich u nás spousta.

K nám nejbližší kynologický klub je ve vedlejším městě Opočně. A právě ten jsem si vybrala ke svému a Ejminu zdokonalování. Rozhodla jsem se cvičit poslušnost. Další možnost by byla Agility, jenomže mi to příjde pro Labradora moc zátěžové na klouby. Labrador a vůbec všechna velká plemena, jsou velice náchylná na DKK(Dispaze kyčelních kloubů).

Kynologický klub Opočno

Sobota-Agility

Neděle-Obrana a poslušnost-8.00 hod.( v létě), 9.00 hod.( v zimě)

Dneska jsme se já s Ejmi a táta jely podívat do Opočna na výcvik a zeptat se na informace ohledně členství. Ejminku jsme vzala taky, aby se podívala a trochu si zvykla na pejsky a prostředí. Vůbec jsme ale nečekali, že hned první den budeme moct cvičit s ostatními. Bylo to spíš takové na zkoušku, ale nedopadlo to tak strašně jak jsem očekávala, protože jsem Ejminku začala učit některé povely už od 2 měsíců. Docela už uměla sedni, trochu lehni, ke mně a taky jsme trénovaly zůstaň v sedě. Na cvičáku to ale bylo všechno o dost těžší, protože Ejmi zajímalo všechno, jen ne cvičení. Chtěla si očuchat všechny psy, některých se i bála. Na konci cvičení jsme se zeptali na další informace. Dozvěděli jsme se od kolika se cvičí(viz výše), že jsou dvě skupiny, štěňata a pokročilí, přečetla jsem si řád a dostala papíry s informacemi a přihlášku. Taky nám trenér doporučil, ať si pořídíme řetízkový obojek. Je prý na cvičení lepší a pejsek lépe vnímá vodítko. Nenosí se prý na stahovák ale normálně jako obojek. Na stahovák ho nosí jen silní neposlušní psi. Ročně se na cvičáku platí 500 Kč.

Když jsme přijeli zase domů, Ejmi byla docela unavená a usnula přede dveřmi.